Co to jest hosting i jak wybrać najlepszy hosting www? Podpowiadamy!

Wszystkie strony i sklepy internetowe potrzebują hostingu. Jest on swego rodzaju domem dla witryn dostępnych w Internecie, ponieważ to na nim znajduje się ich treść, wszystkie dane i pliki. Zobaczmy zatem, czym dokładnie jest hosting i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Czym jest hosting?

Hosting to usługa polegająca na udostępnianiu miejsca (przestrzeni) i zasobów serwera. Pod nazwą hosting może się również kryć czynność serwera, która obejmuje udostępnienie użytkownikowi określonej przestrzeni, na której są hostowane i udostępniane w Internecie zasoby (np. strona internetowa) użytkownika. Hosting www jest potrzebny do założenia i funkcjonowania każdej strony internetowej, gdyż to właśnie on stanowi przestrzeń serwerową, na której znajduje się domena strony internetowej.

Użytkownik korzystający z hostingu może udostępniać na nim przeróżne pliki i zarządzać ich publikacją. Właśnie ta funkcja hostingu pozwala na wyświetlanie strony internetowej w Internecie. Aby prawidłowo zrozumieć zasadę funkcjonowania hostingu, konieczne jest również zrozumienie, czym jest serwer. Serwer to urządzenie, które umożliwia funkcjonowanie innych programów lub urządzeń i jest nieprzerwanie połączone z Internetem. Właściciel serwera może udostępniać innym miejsce na nim innym użytkownikom – jest to właśnie usługa hostingu. Użytkownik płaci za dostęp do części serwera, a administrator (lub administratorzy) mają za zadanie zapewnić prawidłowe i stabilne funkcjonowanie serwera. Zobaczmy zatem, jakie są podstawowe typy serwerów do hostingu.

Hosting – typy serwerów

Pierwszym krokiem do wyboru prawidłowego hostingu, jest poznanie różnych typów serwerów. Zdecydowana większość stron internetowych w Internecie korzysta z serwerów oferujących hosting współdzielony. Hosting współdzielony umożliwia użytkownikowi korzystanie z określonej przestrzeni na serwerze. Największym atutem hostingu współdzielonego jest przystępna cena, jednak jest nieco mniej wydajny i stabilny. Hosting współdzielony jest odpowiednią opcją dla osób, które mają niewielką stronę internetową i nie posiadają specjalistycznej wiedzy informatycznej.

Większą przepustowością i stabilnością charakteryzuje się Serwer VPS (Virtual Private Server). Czyli hosting na prywatnym serwerze wirtualnym. Klient nie otrzymuje do dyspozycji całego serwera, ale wydzielona dla niego część bazuje na oddzielnej wirtualnej maszynie. Dzięki temu użytkownik otrzymuje osobny adres IP. Taki hosting pozwala również na zainstalowanie dowolnego oprogramowania na stronę internetową. Dla właścicieli bardzo dużych stron internetowych (lub osób, które mają plan na stworzenie takiej strony), najlepszą opcją jest serwer dedykowany. Jest to indywidualny serwer fizyczny, który obsługuje tylko jedno konto. Hosting na serwerze dedykowanym zapewnia zdecydowanie największą stabilność i zapewnia całkowitą swobodę działań.

jaki hosting wybrać

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Do stworzenia i opublikowania strony internetowej potrzebny jest hosting WWW. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze hostingu? Do najważniejszych kryteriów należą m.in. procesor, przestrzeń dyskowa, pamięć RAM oraz oprogramowanie, które można zainstalować na hostingu. Bardzo duże znaczenie ma dostępność (uptime), czyli parametr określający częstotliwość awarii serwera na podstawie Service Level Agreement (SLA). Wskaźnik powinien być wyższy niż 99%. Przed wyborem konkretnej oferty warto również zwrócić uwagę na limit danych oraz na bezpieczeństwo hostingu.

Poza obsługą certyfikatów SSL, dostawca hostingu powinien zapewniać też inne środki bezpieczeństwa. Bardzo cenne może się okazać również wsparcie techniczne, dlatego przed wyborem hostingu warto upewnić się, że firma umożliwia łatwy kontakt z działem technicznym. Niezawodny hosting i doskonałą służbę pomocy technicznej oferuje cyberfolks.pl. W ofercie znajdują się m.in. hosting www, hosting WordPress, hosting WooCommerce, hosting PrestaShop oraz serwery VPS, które zapewnią każdemu właścicielowi strony do rozwoju swojej witryny i osiągnięcia swoich celów biznesowych związanych z witryną internetową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *