Co to jest prąd stały, zmienny i przemienny?

Czy prąd i napięcie są ze sobą powiązane?

Przed przejściem do części opisującej różnorakie kształty, jakie przejmuje prąd, warto jest zdać sobie sprawę z jednej podstawowej rzeczy. Prąd oraz napięcie są dwoma, nierozerwalnymi zjawiskami. Bardzo często mówi się, że prąd elektryczny naśladuje napięcie. Prąd nie płynie, jeśli w obwodzie nie ma napięcia. Przy dwukrotnym wzroście napięcia, to dwukrotnie wzrasta również wartość natężenia prądu elektrycznego. Częstym zjawiskiem jest dość leniwa reakcja prądu (inaczej delikatne jego spóźnienie), albo zbyt energiczna (w sensie takim, że wyprzedza on napięcie). Faktem niezaprzeczalnym jest wyjątkowe powiązanie obu tych zjawisk.

Jak wygląda i czym charakteryzuje się prąd stały?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, prąd naśladuje napięcie. Poruszając się tym tokiem rozumowania, to jeśli napięcie będzie na stałym poziomie, to prąd również będzie stały. Jednak pojawia się pytanie – czym jest napięcie stałe? Mówiąc bardzo prosto, jest ono wtedy, kiedy podczas czasu jego trwania jego wartość jest niezmienna. Nie jest ważne czy minie 10 sekund, 2 minuty czy też 3 godziny – jego wartość pozostaje w jednym i tym samym punkcie. Taki system działania mają ładowarki do telefonów, zasilaczy czy też zwykłe, najprostsze baterie – wytwarzają ona napięcie i ładują nasze telefony czy też laptopy.

Jak wygląda prąd zmienny i czym się charakteryzuje?

Powinieneś teraz wiedzieć, że przepływ prądu stałego powoduje źródło stałego napięcia (idealnym przykładem takiego źródła jest bateria). Jednak pojawia się nam pytanie – czy przy pomocy tego typu źródła jesteśmy w stanie wytworzyć prąd zmienny? Ze stałego napięcia mamy wytworzyć prąd zmienny? Brzmi dość absurdalnie, prawda? Jednak jest to możliwe – tylko musimy skorzystać z jednej bardzo przydatnej sztuczki.
Czym jest napięcie? Jest to różnica potencjałów dwóch punktów. Posługując się przykładem wyżej wymienionej baterii – między jej biegunami może wystąpić spora różnica potencjałów – 1,5 V, 3 V albo nawet 9 V (jest to możliwe w przypadku baterii większych). Multimetr dostępny w sklepie za 20 złotych nada się idealnie do zmierzenia napięcia baterii. Zdziwi nas jednak to, co zobaczymy na jego wyświetlaczu. Dodatniość czy też ujemność wyniku jest zależna od ułożenia baterii.

Jak wygląda i czym charakteryzuje się prąd przemienny?

Prąd przemienny charakteryzuje się swoją podatnością oraz pojemnością występującą naprzemiennie. Identycznie dzieje się w przypadku odwróconej baterii – tutaj również płynął to w jedna, to w drugą stronę naprzemiennie. Każdy prąd płynący na przemian jest prądem przemiennym.
W tym rodzaju prądu widać wszelkie zmienne, okresowe sygnały. Ich powtarzalność jest jest bardzo łatwo dostrzegalna. Sygnały te mają tendencję wzrostową, później maleją do zera, ale nigdy nie schodzą niżej niż oś pozioma. Prąd nie płynie nigdy w przeciwnym kierunku, ale może zmienić się jego wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *