Nie rzadko się zdarza, że kupujemy nowy i smukły telewizor, który ma zachwycić nas głębią i jakością obrazu. Jednak nie zagwarantuje nam on odpowiedniego dźwięku. Dzieje się tak ponieważ swój nowoczesny i cienki design, soundbary zawdzięczają pozbyciu się z obudowy dodatkowego nagłośnienia. Wówczas staramy się polepszyć dźwięk kupując kino domowe, które jednak nie sprawdzi się w każdym mieszkaniu, a dodatkowo jest to nie mały wydatek. Dobrym rozwiązaniem staje się zakup soundbara. Jaki soundbar kupić?.
Jaki soundbar kupić?
Przy wyborze odpowiedniego soundbara, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, jedną z ważniejszych jest specyfikacja techniczna. Przyjrzyjmy się przede wszystkim:
- kompatybilności- czy urządzenie będzie dobrze współpracowało z dekoderami dźwięku, które już są w telewizorze. Sprawdźmy też rodzaje gniazd i złącza.
- ilość kanałów- czyli ilość głośników w urządzeniu, wiadomo im więcej, tym lepiej.
- pasmo przenoszenia- czyli zakres częstotliwości. Zwykle to osobne parametry zarówno dla tonów niskich jak i wysokich.
- moc- to kluczowy parametr soundbarów. Należy wiedzieć, że wyższa moc głośników wcale nie musi oznaczać lepszej jakości dźwięku. Parametr ten jest zwykle podawany dla całego zestawu, jednak warto wejść w szczegółową specyfikę i przejrzeć każdy element.
- dźwięk- chodzi tu przede wszystkim o dodatkowe elementy, które rozszerzają funkcjonalność soundbaru i poprawiają jego dźwięk. Często występują np. virtual surround sound czy crystal amplifier plus.
- dodatki- nie da się ukryć, że obecnie wszystko oparte jest na elektronice, można więc znaleźć modele oferujące bezprzewodową komunikację ze smartfonem lub komputerem.
- łączność- warto wybrać modele z połączeniami bluetooth, dzięki czemu unikniemy plątaniny kabli, a także będziemy mogli uruchomić urządzenie np. z poziomu naszego telefonu komórkowego.
- design- nie jest to co prawda priorytet, ale warto wziąć pod uwagę, czy zakupiony sprzęt będzie pasował do reszty urządzeń, którymi dysponujemy w domu. Zwykle soundbary to nowoczesny, estetyczny i schludny design, co oznacza, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie i dopasować soundbar do własnych preferencji.
- złącza- ważne by soundbar był wyposażony w dwa najpopularniejsze złącza HDMI, a także chociaż jeden port USB.
- montaż- zwykle soundbar to panel, który podłączamy blisko telewizora. Jednak lepsze urządzenia, często dysponują zestawem montażowym, dzięki czemu możemy umieścić go np. na ścianie. Zwykle te rodzaje, są przeznaczone do łączenia z telewizorami naściennymi.