Oglądanie filmów na niezbyt dobrym telewizorze, a także w towarzystwie średniego nagłośnienia, może skutecznie zniechęcić nas do tego typu rozrywki. Szczególnie dla kinomaniaków, odpowiedni sprzęt będzie stanowił podstawę. Z pomocą przyjdzie im kino domowe, dzięki któremu zaspokoimy potrzeby, nawet najbardziej wymagających użytkowników i pozwoli im się czuć jakby byli na sali kinowej. Jakie kino domowe kupić?.
Jakie kino domowe kupić?
Na początku należy wiedzieć, że kino domowe to oprócz głośników także wzmacniacz z tunerem, który odgrywa najważniejsze zadanie w całym zestawie kina domowego. To tam najczęściej znajduje się dekoder, a także procesor, który zajmuje się przekształceniem sygnału cyfrowego na sygnał analogowy. Wówczas do tego zestawu dopiero podpinamy głośniki, a także odtwarzacz wraz z telewizorem. Warto wiedzieć, że najnowsze modele oferują podpięcie również konsoli do gier, a także np. komputera. Wybierając kino domowe zwróćmy uwagę na następujące kwestie:
- liczba kanałów- to kluczowa kwestia mówiąca nam o tym ile głośników może zostać podłączonych, zwykle spotyka się konfigurację 5.1 oraz 7.1. Jednak bez problemu będzie można znaleźć także inne zestawy, które zaspokoją wymagania nawet najbardziej wymagających użytkowników. To na co się zdecydujemy zależy przede wszystkim od zasobności portfela, gdyż każdy dodatkowy głośnik, to oczywiście większy koszt.
- moc wyjściowa- to ona pomaga zachować dobrą jakość dźwięku. Urządzenie powinno więc dysponować mocą od 100 do 150 W na jeden kanał. Pamiętajmy, że im wyższa moc wyjściowa, tym teoretycznie lepsze powinny być wrażenia dźwiękowe.
- rozmiar- kina domowe potrafią zająć dużo przestrzeni, wówczas ich odpowiednie ustawienie, szczególnie w mniejszych mieszkaniach może być kłopotliwe. Dopasujmy więc rozmiar, odpowiednio do miejsca w którym urządzenie będzie stało i działało.
- formaty dźwięku- to koleiny istotny parametr, na który powinniśmy zwrócić uwagę. Chodzi głównie o dekodowane formaty dźwiękowe. Im będzie ich więcej, tym oczywiście lepiej.
- złącza- zwykle kino domowe powinno być wyposażone w kilka rodzajów złącz jak np.: HDMI- które przesyła obraz i dźwięk do odbiornika, analogowe RCA- które umożliwia przesyłanie sygnału audio, component- przesyła wysokiej jakości sygnał video, S-viedo- również obsługuje sygnał video, USB- tradycyjny, popularny port, dzięki któremu podepniemy do zestawu kina domowego, dodatkowe urządzenia jak np. pendrive.
- odpowiednie kable- mamy do wyboru kable zarówno z miedzi, jak i srebra czy nawet złota i platyny. Kable ze złota są najdroższym rozwiązaniem, jednocześnie zapewniającym najwyższą jakość.