Wielu z nas skupiając się na czynnościach obsługowych związanych z kluczowymi układami ciągnika rolniczego, zapomina o wymianie filtra kabinowego. Powinniśmy jednak zadbać także o ten element, gdyż ma on kolosalne znaczenie dla naszego zdrowia oraz sprawności układów klimatyzacji i wentylacji. Praca w warunkach silnego zapylenia, jaka nierzadko jest codziennością w naszej branży, powoduje, że filtrem kabinowym powinniśmy zajmować się regularnie.
Porównanie do samochodu poruszającego się po asfaltowych nawierzchniach jest zazwyczaj nietrafione. Filtr kabinowy w tak użytkowym aucie nie jest zmuszony wyłapywać tak dużych ilości zanieczyszczeń jak w przypadku maszyny rolniczej. Dlatego wymiana filtra raz do roku w samochodzie może okazać się w zupełności wystarczająca, a w ciągniku rolniczym pracującym w polu musimy robić to znacznie częściej. Aby uzmysłowić sobie trudy, z jakimi zmaga się filtr kabinowy na polu, wystarczy przypomnieć sobie tumany kurzu, jakimi ciągnik otoczony jest w czasie żniw albo podczas uprawy ziemi czy siewu w czasie suchej wiosny. Zanieczyszczenia, jakie unoszą się wtedy w powietrzu, są zasysane do układu wentylacji czy klimatyzacji. Filtr przeciwpyłkowy ma za zadanie zatrzymać je, aby nie dostały się do kabiny i zapewnić operatorowi odpowiednie i bezpieczne dla zdrowia warunki pracy. Kurz, pyłki roślinne i niezliczona ilość innych zanieczyszczeń osadza się na materiałach filtrujących, co nieuchronnie prowadzi do zapchania filtra kabinowego.
Filtr kabinowy – kiedy wymienić?
Zastanawiając się nad częstotliwością wymiany filtra kabinowego, powinniśmy uwzględnić warunki, w jakich pracuje nasz ciągnik. Jeżeli nie uczestniczy on w pracach wspomnianych wcześniej, a na przykład główne jego zadanie to transport drogowy, to może się okazać, że nie będzie ona znacząco odbiegać od zasad stosowanych dla samochodów. Powinniśmy jednak wymieniać filtr kabinowy przynajmniej raz w roku. Na ogół jednak ciągniki pracują w warunkach przyspieszających zapchanie filtra, powinniśmy zatem zwracać uwagę na oznaki wskazujące na konieczność jego wymiany. To wszystko prowadzi do konkluzji, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy wymienić filtr kabinowy, a najbardziej adekwatną jest: to zależy. Powinniśmy zatem bacznie obserwować objawy, które mogą wskazywać na zużycie filtra.
Zapchany filtr kabinowy – objawy
Najogólniej rzecz ujmując, o konieczności wymiany filtra przeciwpyłkowego świadczyć mogą niedomagania układów wentylacji i klimatyzacji. Co prawda pogorszenie się efektywności chłodzenia może świadczyć także o innych problemach, ale pierwszym punktem do sprawdzenia w takiej sytuacji powinna być kontrola stanu filtra. Innym wyraźnym objawem jest parowanie szyb po uruchomieniu nawiewu. Kiedy na filtrze osadzi się nadmierna ilość zanieczyszczeń, nie tylko utrudnia to przepływ powietrza, ale także powoduje gromadzenie się w strukturze materiałów filtrujących wilgoci. Dmuchawa wpycha powietrze o zwiększonej wilgotności do kabiny, a to objawia się poprzez skraplanie się pary wodnej na szybach. Ten stan jest niebezpieczny ze względu na zarodniki grzybów mogące się w takich warunkach rozwijać. Nieco trudniejsze do zaobserwowania będzie stopniowe pogarszanie się efektywności wentylacji i klimatyzacji. Ograniczona siła nawiewu pomimo wysokich obrotów wentylatora, czy niedostateczny poziom schładzania powietrza także powinny nas skłonić do zakupu nowego filtra kabinowego.
Jaki filtr kabinowy wybrać?
Jako że wymiana filtra kabinowego jest dość prostą czynnością, często decydujemy się na samodzielne jej wykonanie. Wystarczą podstawowe narzędzia oraz informacje o lokalizacji filtra. Zanim jednak zdemontujemy osłonę filtra, musimy zaopatrzyć się w nowy wkład filtrujący. Oferta w tym zakresie jest bardzo bogata. Oprócz dobrania produktu pasującego do naszego ciągnika możemy wybierać pomiędzy filtrami klasycznymi a węglowymi. Te ostatnie są warte uwagi ze względu na właściwości, jakie zapewnia węgiel aktywny. Wszystkie filtry wyłapują cząstki stałe unoszące się w powietrzu, ale filtry z dodatkową warstwą węglową mają zdolność absorbowania niebezpiecznych dla zdrowia związków siarki, azotu czy węglowodorów. Jest to wyjątkowo cenne podczas wykonywania oprysków. Węglowy filtr kabinowy znacznie lepiej chroni nasz układ oddechowy, warto więc rozważyć jego zakup.
Filtry kabinowe zakupisz w sklepie rolniczym aldomarket.pl