Jak się pozbyć wilgoci z samochodu? Samochodowe pochłaniacze wilgoci

Skąd się bierze wilgoć w samochodzie?

Wilgoć w samochodzie to nic innego jak pozostałości wody, która nie została skutecznie z niego usunięta. Sprzyjają temu często niekorzystne warunki pogodowe czy też wady pojazdu.

Niejednokrotnie woda w samochodzie to poważny problem. Przede wszystkim jest to zagrożenie dla samochodowej elektroniki, ale jest to także zagrożenie dla naszego zdrowia. Wilgoć w samochodzie może być przyczyną rozwoju pleśni – co jest niezdrowe i stanowi zagrożenie dla naszego układu oddechowego, a także jest źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Jak wilgoć dostaje się do środka? Najczęstszą przyczyną dostawania się wody do wnętrza są nieszczelne uszczelki (przyczyną nieszczelności uszczelek są jej mechaniczne uszkodzenia, pęknięcia czy też utrata elastyczności). Małe, na co dzień niezauważalne, przecieki są najcięższe do wykrycia i usunięcia. Dają o sobie znać np. podczas ulewnych deszczy czy po wizycie na myjni samochodowej. Poza nieszczelnymi uszczelkami, woda dostaje się do środka także na ubraniach oraz butach, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Problematyczne w takim przypadku są zawilgocone dywaniki, tapicerka oraz zbyt duża ilość zbędnych przedmiotów w samochodzie.

Usuwanie wilgoci z samochodu

Niezwykle istotne jest skuteczne usuwanie wilgoci z kabiny samochodu. Pozwala to na chronienie zarówno sprawności naszego samochodu, jak i naszego zdrowia czy komfortu podczas jazdy.

W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów pochłaniaczy wilgoci. Najtańsze zakupimy już za kwotę 10 zł. Jednak, zanim zakupimy pochłaniacz wilgoci do samochodu, warto wyeliminować źródła wody w samochodzie.

W przypadku wychwycenia uszkodzenia uszczelki – konieczna będzie ich wymiana. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zlokalizować uszkodzenia uszczelki, wystarczające może okazać się ich zaimpregnowanie. Do impregnowania uszczelek powinniśmy użyć odpowiedniego smaru silikonowego.

W okresie jesienno-zimowym, gdy pogoda zdominowana jest przez ulewne deszcze czy spore opady śniegu, do samochodu na ubraniach oraz butach wnosimy duże ilości wody. Osuszenie dywaników nie powinno być problematyczne, ponieważ najczęściej stosowane są wycieraczki gumowe, co utrudnia wchłanianie wody w wykładzinę. Warto utrzymywać dywaniki w czystości, ponieważ zanieczyszczenia dodatkowo pochłaniają wodę. Trudnością jest woda wnikająca w tapicerkę. Aby usunąć tego typu wilgoć – konieczne będzie wysprzątanie wnętrza, a następnie osuszenie (np. suszarką). By zminimalizować pochłanianie wilgoci w samochodzie należy ograniczyć przechowywane w samochodzie przedmioty.

Pochłaniacze wilgoci

Jak już uda nam się osuszyć samochód oraz wyeliminować źródła przecieków – warto zaopatrzyć się w pochłaniacz wilgoci. Najczęściej stosowane są silikonowe granulki, które pochłaniają wilgoć z powietrza. Można je dostać w każdym sklepie z artykułami samochodowymi i nie tylko. Są dostępne w woreczkach albo plastikowych pojemnikach.

Jeżeli nie chcemy korzystać z gotowych rozwiązań, albo nie mamy chwilowo takiej możliwości, mamy opcję przygotowania domowego pochłaniacza wilgoci. Do bawełnianego woreczka należy wsypać zwykły ryż – jak woreczek będzie wilgotny, trzeba go wyrzucić i przygotować nowy. Dla wielbicieli zapachu kawy, zamiast ryżu można wykorzystać ziarnistą kawę – oprócz pochłaniania wilgoci uzyskamy przyjemny zapach. Kolejnym domowym rozwiązaniem jest wykorzystanie żwirku dla kota, jednak jest konieczność aby to był żwirek silikonowy.

Pochłaniacz wilgoci najlepiej umieścić pod fotelem. Trzeba też pamiętać o regularnym wymienianiu na nowy i suchy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *